V Listopadu jsme v rámci akce MAP Třinckého regionu uspořádali praktický workshopy se zaměřením na open souece aplikaci QGIS. Program je výbornou pomůckou pro výuku zeměpisu, kde můžete žákům ukázat reálné využití znalostí nejen ze Zeměpisu.
Propojili jsme geografická a statistická data. Ukázali jsme si jak pracovat s datovými a mapovými vrstvami, souřadnicovými systémy. Jak do programu integrovat pluginy, které projekt QGIS poskytuje.
Termíny workshopů:
- pro žáky: 20.11.2024 od 9:00 do 11:30 hod
- pro učitele: 21.11.2024 od 12:00 do 14:30 hod
QGIS je výkonný open-source geografický informační systém (GIS), který umožňuje vytvářet, upravovat, vizualizovat a analyzovat prostorová data. Lze jej využít v oblastech jako je environmentální věda, územní plánování nebo kartografie. S jeho pomocí můžete realizovat prostorovou analýzu nebo integrovat data z různých zdrojů.
Pro tvorbu map jsme si stáhli mapová, geolokační a statistická data jež jsou volně k dispozici na internetu.
Během workshopu jsme řešili jak tyto informace spojit a zobrazit přehledným, tedy srozumitelným způsobem. To znamená volbu vhodného souřadnicového systému. Protože je QGIS poměrně rozsáhlým ekosystémem, který nabízí mnoho doplňku, aspoň v rychlosti jsme si některé zmínili a ukázali. QGIS může být pro žáky dobrou motivací učit se Zeměpis.
Jako další přípravu a podklad můžete využít např:
Zeměpisné souřadnice a určování zeměpisné polohy (dílo 3)
https://databaze.opvvv.msmt.cz/presenters/download/615
Videozáznam z workshopu brzy doplníme.
Dataset
Pro práci s mapou potřebujete vhodná data. Dobrým zdrojem dat jsou např.:
https://www.naturalearthdata.com/
https://download.geofabrik.de/
https://osdatahub.os.uk/downloads/open
Pro mapu vzdělání v regionu jsme použili data společnosti ARCDATA Praha:
Mapa vzdělanosti regionu
Cílem workshopu bylo vytvořit mapu vzdělanosti regionů Frydecko Místecka se zaměřením na obce s regionální působnosti. Podklad pro mapu tvořila data Českého statistického úřadu.
Aby se mapa správně vykreslila a byla srozumitelná, vyfiltrovali jsme z dat ČSU potřebné informace, tzn. regiony obce v rámci F-M a spočítali podíl vysokoškoláku v regionech z dat ČSU. Tato data byla poté použita pro vykreslení mapy gradientem. V dalších krocích jsme upravili vzhled jednotlivých prvků na mapě. Posléze jsme k mapě doplnili legendu, měřítko a nadpis.
Mapa světa
Obdobně jako v předchozím případě jsme využili data z Natural Earth a vytvořili si mapu s největšími světovými městy. I zde bylo nutné dataset filtrovat vhodnou podmínkou (města na 10mil. obyvatel) a upravit prvky na mapě. Účastnici si vyzkoušeli
Pluginy
QGIS disponuje velkým množstvím doplňků, které rozšiřuji jeho možnosti. Vyzkoušeli jsme si plugin World Builder, který nabízí vytvoření globusu s možnosti pohybu v souřadnicovém systému.
Inspirací pro některé části workshopu nám byly tutoriály, jež jsou k dispozici na Youtube kanálu Map Academy: https://www.youtube.com/@automaticknowledge