Maker Fair 2023

Pokud jste byli minulou sobotu v Ostravě (6. 5. 2023), mohli jste nás vidět na Maker Fair. I přes velmi nabitý program, který poslední dobou máme jsme se rozhodli akce zúčastnit. Zpočátku jsme váhali, protože času je málo a přesouvat poměrně dost techniky do Ostravy není jednoduché. Zvědavost nakonec zvítězila, zaregistrovali jsem se a na akci vyrazili. Krom nás se akce účastnili i naši bývalí absolventi , kteří se už realizují v různých podnikatelských projektech. Např. LVR EDU od firmy RenderWaves, nebo software pro výuku informatiky a které používáme a testujeme jakožto pilotní škola.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet jak se tvoří 3D modely. Mohli se podívat jak se vyvíjí webové aplikace, nebo klasické programy. Největší zájem byl o 3D modely Třince, Vítkovic a Třineckých Železáren a o 3D animace zobrazované na softwaru 3D viewer od Renderwaves, který nám dovoluje prohlížet a editovat 3D modely nejen na počítačích, ale i tabletech a chytrých telefonech . Menší návštěvníky rovněž zaujal Minecraft naprogramovaný v herním enginu Unity, nebo ukázka vlastní implementace Blockly, kterou si zájemci mohli naživo vyzkoušet. Rodiče i děti se především zajímali o nejmodernější výuku informatiky na světě :-) pomoci webové platformy itScholar. Naši kluci vysvětlovali jak programy fungují, jak se jim líbí a jak se tyto programy tvoří.

Mohu konstatovat, že jsme viděli mnoho inspirujících podnětů. Zaujaly nás vytištěné modely Stargate a také robotická zahrádka s sofistikovaným sledovacím aparátem zprovozněným  na Raspberry Pi a odborný výklad devítiletého kluka k této technologické vychytávce.

Kdo na akci dorazil viděl jak vypadá moderní výuka a malý střípek našich aktivit na naší škole. Spoustu dětí a jejich rodičů projevilo zájem zúčastnit se našich IT workshopů, které každý rok pro žáky organizujeme. Některým z nich účast umožníme, protože kapacity jsou omezené.

Což nás přivádí k zamyšlení jaké workshopy budeme letos v červnu realizovat.

V hledáčku máme: Blender, nějaké to programování, pravděpodobně L-systém, tzn. klasika a vážně uvažujeme, že letos zařadíme workshopy na strojové vidění a umelou inteligenci.

Myslím, že se akce povedla a možná zase příště.

JH