Archív starších akcí

Geogebra s VŠB - TU Ostrava

V rámci výuky informatiky a programování jsme ve spolupráci s VŠB - TU Ostrava pro 30 žáků naší školy a SŠ INFOTECH uspořádali workshop jak využít program Geogebra v matematice. Žáci si mohli pod vedením lektorů ze strojní fakulty ověřit užitečnost programu. Krom klasické geometrie, si žáci vyzkoušeli animace geometrických těles, logiku, nebo např. vytvoření stereo obrazu pro anaglyfické brýle. A můžeme říct, že dětem se worskhop velmi líbil. Workshop se konal 22. 11.2019.

Datum přidání: Nov 23, 2019 9:43:27 PM 

GitLab

Zprovoznili jsme pro účely výuky vývoje software a programování webový Git repozitář GitLab. Na náš server Ubuntu 18.04 LTS jsme instalovali balíček omnibus.Verzování kódu a znalost agilních metodik vývoje software tvoří velmi důležitou dovednost ve světě informačních technologií. GitLab budeme chtít rovněž propojit s Kubernetes abychom si mohli odzkoušet Conitinuous Integration a Continuous Deployment.

Datum přidání: Sep 02, 2019 7:23:27 PM 

ODOO - ERP

Zprovoznili jsme pro účely výuky vývoje software a programování webový Git repozitář GitLab. Na náš server Ubuntu 18.04 LTS jsme instalovali balíček omnibus.Verzování kódu a znalost agilních metodik vývoje software tvoří velmi důležitou dovednost ve světě informačních technologií. GitLab budeme chtít rovněž propojit s Kubernetes abychom si mohli odzkoušet Conitinuous Integration a Continuous Deployment.

OpenShift

V mezičase prázdnin jsme si na náš server nainstalovali OpenShift (RedHat). Sever je určen pro výuku programování a žáci si vyzkouší jak se v dnešní době programuje. Jako inspiraci jsme použili návod: OpenShift for Developers.

Datum přidání: Aug 16, 2019 4:30:18 PM

Nastavení sítě

Některé záležitosti se nejlépe dělají o prázdninách:-) Kdo dnes dorazil do školy viděl celý postup přečíslování části sítě a nastavení nové VLAN. Tzn.: konfigurace DHCP na MS Win SRV, nastavení přepínačů, konfigurace routeru/FW a nastavení politik, test sítě.

Workshopy - 2019

Máme za sebou další várku celodenních workshopů. Ty letošní byly zaměřeny hlavně na programování. Zopakovali jsme si L-systém, který je zajímavou ukázkou využití matematiky v praxi. Deváťáci si pro mladší ročníky připravili různé workshopy a ukázky se zaměřením na programování her, ale i 3D tvorby. Letos to jsme si vyzkoušeli:

Lindermayer systém v programovacím jazyku Python, implementace formální gramatiky, programování jednoduché hry v jazyku Python, (Adam, 9.A), seznámení s programováním v herním enginu Unity, (Adam, 9.A), úprava klienta Minecraft a MCP v programovacím jazyku Java, (Adam, 9.A), vývoj a tvorba scény v herním enginu Quine,  (Ondřej, Renderwaves), proces tvorby 3D modelu a tisku na 3D tiskárnách, (Milan, 9.A), základ modelování v Cinema 4D,  (Milan, 9.A).

Starší žáci mohli ukázat mladším co už umí a vyzkoušet si jak workshopy vést. Pokud se v IT neorientujete a chcete si udělat aspoň nějakou představu co konkrétně studenti dělali, shlédněte krátké zrychlené video s ukázkami jednotlivých témat.

Video obsahuje neuspořádaný sestřih části workshopů pro naše studenty. Tzn. trochu živého natáčení, ale hlavně co se dělo na počítačových obrazovkách. Uvidíte co žáci reálně dělali.

Herní engine - Gymnázium Český Těšín

Dnes (11. 6. 2019) jsme pořádali pro studenty gymnázia v Českém Těšíně tématický workshop pod vedením Renderwaves se zaměřením na programování 3D her a 3D prostředí. Workshop vedl Ondřej Vaňka a asistenci a podporu zajišťovali žáci naší školy a SŠ INFOTECH (Adam a Samuel). Studenti se seznámili se základy nastavení a programování v herním prostředí Quine Engine. Přestože je tvorba v herních enginech souhrn komplexních dovedností a znalostí, vedli si studenti velmi dobře. Na konci dne měli naprogramovaný základ herního systému, jako je např.: scéna, kamera hráče, nastavené rotující světlo, apod. Vyzkoušeli si i základ fyzikální simulace padajících objektů.

Fotogalerie z akce.

Datum přidání: Jun 11, 2019 1:17:54 PM

Programování 3D her a grafiky

3D grafika, modelování, tvorba her už tak nějak patří k výuce informatiky na naší škole. Za posledních 10 let kdy se této oblasti věnujeme udělala škola obrovský pokrok. Jen stručně zmiňme např. tvorbu 3D modelu, který není jen pouhým modelem, ale je do něj prostřednictvím programu Quine Engine přidána další interaktivita, která umožňuje s objektem libovolně manipulovat. QE totiž nabízí možnost celou scénu a její objekty ovládat pomocí vlastního skriptovacího jazyka. To je dobrá zpráva, jelikož na platformě QE máme v úmyslu naše děti učit programovat 3D hry a tvořit virtuální světy.Autorem programu je náš absolvent Ondřej Vaňka, který se jeho vývoji věnuji již několik let. Na vývoji se dnes již podílejí i další naši absolventi školy.

V minulosti jste naše ukázky mohli vidět na Inventaréně 2016 a 2018.

Video z akce Inventaréna 2016.

Datum přidání: Feb 10, 2019 11:13:13 AM

Odborná praxe

V minulých měsících dostali studenti SŠ INFOTECH možnost zůčastnit se formou odborné praxe projektu tvorby 3D interaktivní aplikace pro potřeby nadnárodní společnosti působící v oblasti automobilového průmyslu. Během odborné praxe se studenti seznamovali s technikami, které jsou běžné při vývoji her a učili se je implementovat pro potřeby simulace průmyslových výrobků v prostředí programu Quine Engine. Během praxe studenti řešili řadu běžných problému. Od jednoduchého vkládání objektů do virtuálního světa, až po manipulaci s různými nástroji pro ulehčení a zrychlení vývoje. Výrazně se podíleli např. na optimalizaci modelů pro potřeby enginu, která spočívá v redukci počtu polygonů dle realizovaného záměru. Tzv. polygonová redukce spočívá ve snížení počtu bodů ze kterých se model skládá; z řádu statisíců na desetitisíce. Tento proces probíhá v opakujících se cyklech a behěm nich se vytvoří několik verzí modelu. Těchto několik verzí pak Quine Engin využije při zobrazování objektů ve scéně kamerou, v závislosti na jejich vzdálenosti. Takto optimalizovaný model umožní rychlejší vykreslení celé scény. Laicky řečeno, čím blíže se objekt (např. auto, osoba, apod.) nachází u kamery tím detailnější verze modelu je v enginu použita. Takto zpracovaný projekt výrazně zvyšuje efektivitu programu a real-time vykreslování. Dále studenti řešili problémy spojené se špatně před-nastavenými animacemi, ať už se jednalo o chyby měřítek, jež ovlivňují velikost modelů ve scéně, nebo chyby spojené s načasováním animovaných sekvencí. Řešení těchto problému nemusí být vůbec jednoduché a obnáší někdy až detektivní práci. Na obrázku můžeme vidět jak taková chyba vypadá (deformovaný cyklista).

Dále si studenti vyzkoušeli tvorbu nástrojů pro ulehčení vývoje. Jeden z těchto nástrojů například rozmístí objekty (v tomto případě odrazné sloupky) kolem křivky (cesty). Do nástroje vložíte objekt který chcete rozmístit, křivku podél které chcete tyto objekty rozmístit a kolik těchto objektů chcete rozmístit.

Jak vidno 3D tvorba interaktivní scény je často spojena s programováním, které je schopno při tvorbě vizualizace ušetřit mnoho času.

Samotná praxe probíhala pod taktovkou společnosti RenderWaves s.r.o., ZŠ Dany a Emila Zátopkových a za podpory SŠ INFOTECH.

Datum přidání: Mar 06, 2018 1:21:8 PM

Workshop Cinema 4D - Xpresso

V rámci tohoto workshopu žáky zasvětíme do grafického prostředí tvorby “výrazů”. “Výrazy” jsou kousky programového kódu jejichž prostřednictvím je možné realizovat tvorbu a kontrolu vztahů mezi objekty. Objektem v prostředí Cinema 4D může být např.: krychle, křivka, složitější model nebo jeho část.

Pro účely tvorby výrazů nabízí Cinema 4D Xpresso Editor, který je grafickým uživatelským prostředím. Základní stavebním prvkem Xpressa jsou vizuální bloky zvané “uzly”, reprezentující objekt nebo akci, propojené spojnicemi. Vizuální povaha Xpressa pomáhá porozumět mechanismu uspořádání výrazů.  

Výstupem z workshopu bude programovatelná 3D scéna v prostředí programu Cinema 4D vytvořena pomocí grafických bloků, v modulu Xpresso a skriptovacího jazyka Python. 

Možnosti jak s objekty manipulovat jsou teoreticky neomezené. Xpresso nabízí tvůrcům obrovské možnosti jak realizovat jejich kreativitu, která by s běžnými nástroji nebyla možná. Ať už se jedná o klasický papír, 2D grafické programy, nebo 3D programy. Tyto dovednosti jsou dnes velmi žádané, protože kombinují kreativitu, estetiku, programování, matematiku, logiku a efektivitu v jeden celek.

Naši žáci se výše uvedené dovednosti v hodinách informatiky učí (pokud o ně projeví zájem). Na workshopu budou moci postupně proniknout do tvorby “výrazů” s postupně rostoucí složitostí.

Workshop povede Ondřej Vaňka.

Datum přidání: May 01, 2017 5:54:20 PM

Virtuální prohlídka školy

Během prázdnin jsme pro Vás připravili prohlídku školy a zveme Vás tedy na návštěvu. Kterou si můžete prohlédnout zde.

Datum přidání: Sep 01, 2014 8:42:17 PM 

Informace o našem projektu na ruských stránkách

Článek o projektu 3D Vítkovice v ruském jazyce na www.3dindustry.ru 

Datum přidání: Aug 25, 2014 12:52:31 PM

inGenious - Finále

We are pleased to announce that your entry, “The Vitkovice Area - Steel-company - 3D model”, to the inGenious school competition has been selected and you are officially part of the 20 European semi-finalists. All 20 European semi - finalists are now invited to join the inGenious summer school, taking place to the 3rd inGenious summer school which will take place in Split, Croatia this summer (22 - 24 August 2014). The inGenious project will book and pay for your flight to/from Split, 2 nights of hotel (22nd and 23rd of August) and all meals from dinner on Friday 22nd until lunch of Sunday 24th included. We look forward to seeing you in Split.
Business Intelligence Manager - Science Projects Coordinator

Galerie vítězů na stránkách projektu inGenious.
Modely na webu 3D Warehouse.
Modely ke stáhnutí na GitHub.

Datum přidání: Jul 04, 2014 11:50:21 AM

Dolní Vítkovice 3D model

Autor modelu vagónu: Vojtěch Heczko
První fázi modelování (Trimble SketchUp) máme téměř za sebou. Nyní nás čeká přemodelování v programu Cinema 4D a umístění v Quine Engine.
První ukázka z Quine Engine vytvořena Ondřejem Vaňkou.
3D Model plánujeme rovněž vytisknout na 3D tiskárně od Josefa Průši.

Our team:
David Hotař (graduent),Ondřej Vaňka  (graduent), Monika Bílková (student), Masarykova Základní a mateřská škola Hnojník, Šárka Bílková (student), Masarykova Základní a mateřská škola Hnojník, Hana Bruková (student),Adriana Oboňová (student), Markéta Turoňová (student), Martin Štěpánek (student), Nick Huczala (student), Jakub Steller (student), Nico Macara (student), Samuel Benčák (student), Vojtěch Heczko (student), Patrik Mucina (student), František Krenželok (student), Adam Heczko (student), Markéta Turoňová (student), Jiří Heczko (teacher).

Článek o projektu 3D Vítkovice v anglickém jazyce na www.3ders.org
Článek o projektu 3D Vítkovice v ruském jazyce na www.3dindustry.ru
Podobný článek v ruštině o projektu 3D Vítkovice na 3DTODAY.ru
Projekt 3D model TŽ v IFKTV. Reportáž začína od 8:30 do 11:07
Článek o projektu 3D Vítkovice v anlickém jazyce na www.whiteclouds.com
inGenious – Finalisté soutěže
Článek v angličtině - modelování města Třinec na Google Earth Blog
Česká média a tisk:
Článek o projektu 3D Vítkovice na deník.cz
Článek o projektu 3D Vítkovice na CAD.CZ
Naše škola v projektu inGenious
Datum přidání: Jan 21, 2014 9:47:55 AM

Dolní Vítkovice - 3D model

V rámci školní výuky i kroužku počítačové grafiky na naší škole tvoříme fotorealistický 3D model areálu „Dolní Vítkovice“.  Model je tvořen programem SketchUp. Máme 15ti členný tým ve věkovém rozpětí 12 až 15 let vedený učitelem informatiky a absolventy školy, kteří se na projektu podílí.  Základ 3D modelu bude zveřejněn v Lednu 2014 na internetu a následně dále zpracováván pro vizualizaci v programu Cinema 4D. Min. 2 roky práce.

Datum přidání: Jan 08, 2014 4:53:22 PM

CAD/SketchUp

V loňském školním roce dostali žáci naší školy (současní i bývalí) možnost ochutnat jak funguje práce ve firemním prostředí. Byli jsme oslovení společností 3E Praha Engineering na spolupráci v projektu převodu sortimentu výrobce nábytku z CAD do formátu SketchUp. V tomto cca šestiměsíčním projektu si žáci odzkoušeli, jak vypadá komunikace a spolupráce na komerčním zadání.

Zadání projektu: Převod dat CAD, v němž byl sortiment původně navržen do formátu programu SketchUp. Protože tento převod má jistá specifika a problémy museli žáci provést důkladnou kontrolu konstrukce modelů, upravit hladiny a textury tak, aby se výsledek nelišil od výstupu z CAD. K tomuto převodu byly s výrobcem dohodnuty požadované parametry modelu a postup úpravy.

Díky práci na projektu jsme odhalili funkce a možnosti programu, o které bychom pravděpodobně klasickou výukou ani nezavadili a získali cenné zkušenosti, které určitě v budoucnu využijeme.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že celý projekt byl placen zadavatelem, a žáci si zaslouženě vydělali nějaké peníze.

Celkem bylo převáděno přes 2000 prvků a projektu se krom žáků naší školy účastnili i studenti Vysokého technického učení v Brně (VUT). Celkem naši žáci provedli převod více než jednoho tisíce modelů a to je reference, která se počítá. Celý projekt dostal na starosti David Hotař. Troufáme si tvrdit, že naši žáci za vysokoškolskými studenty v ničem nezaostali:-)

Malý vzorek z odvedené práce můžete, shlédnout v naší fotogalerii na Flickru.

Datum přidání: Sep 16, 2013 7:18:15 PM

Jak se staví 3D tiskárna

Jak se staví 3D tiskárna
Cíl workshopu: Seznámení s technologií 3D tisku.
Lektor: Josef Průša, http://josefprusa.cz/
Obsah: V průběhu workshopu budou se seznámíme s technologií 3D tisku. Dozvíme se jak tiskárnu sestavit a používat.
Výstup z workshopu: Účastníci získají představu jak používat a sestavit 3D tiskárnu. Jak upravit modely pro tiskový výstup. Ve škole zůstane trvale 1ks tiskárny.
Počet účastníků: max 15
Poznámka: Tiskárna je schopná sama-sebe vytisknout, resp. její plastové části, ostatní kovové součásti lze zakoupit v železářství, řídící elektroniku možno objednat na Internetu. Jinými slovy, bude-li zájem, chceme si další tiskárny sami vyrobit, technologii plně ovládnout a využívat. K čemuž samozřejmě patří i tvorba modelů a jejich úprava pro 3D tisk.

Předpkokládanými dovednostmi jsou:
Pokročilé využití programů pro 3D tvorbu (SketchUp, Cinema 4D)
Možnosti tisku jsou limitovány pouze velikosti tiskárny. Na tiskárně je možno vytisknout libovolný tvar. Počínaje kryty mobilů nebo jiných zařízení a tvorbou módních doplňků konče (viz videa).
Josef Průša: Moje 3D tiskárna je nejrozšířenější

   Datum přidání: Jun 12, 2013 5:57:22 PM

Cinema 4D - 2013

Workshop - 31.5.2013 Cinema 4D pod vedením Ondřeje Vaňky. 

Ukázky prací některých absolventů workshopu.

Datum přidání: May 30, 2013 9:27:53 AM

Workshop - Cinema 4D - 2010

Máme za sebou další workshop v programu Cinema 4D, během něhož vybraní žáci se zájmem o moderní informační technologie mohli získat první zkušenosti s tvorbou 3D grafiky a 3D animací.
Získali jsme přehled o práci s programem, vyzkoušeli si manipulaci s objekty, nastavení scény (světlo, stín), podařilo se vytvořené objekty dokonce rozhýbat.
Celým dnem nás provázeli lektoři Ondřej Vaňka, Ivo Hlavnička a Jiří Kantor. Tímto jsme položili základ 3D grafiky a 3D animací na naší škole a uvidíme, co se z toho během následujících let vyvine.
Účastníci druhého workshopu dostali licenci na software Cinema 4D R11.5 Studio Bundle.
Již první ukázky stojí za shlédnutí. Snímky a videa z workshopu můžete shlédnout na našich školních kanálech Flickr a Youtube.Věřím, že teprve ještě uvidíme, co se dá v Cinemě vytvořit.
Máme před sebou prázdniny, tj. spousta času, aby si účastníci kurzu mohli program dostatečně oťuknout. Bude-li to možné, chceme v těchto workshopech pokračovat i příští školní rok.
Autorem obrázku je David Hotař. Fotogalerie dalších modelů.

Datum přidání: Jul 11, 2010 7:10:12 PM

360 panorama

Práce s rybím okem a tvorba 360st. panoramat.

Ukázky www.360cities.net

Datum přidání: Dec 11, 2012 6:27:17 PM

Workshop - Unity 3D

Vytvořit hru není snadná záležitost, ale nám šlo zejména o to, žákům ukázat jak se taková hra v herních enginech tvoří.

Datum přidání: Dec 11, 2012 6:27:17 PM

Workshop - Cinema 4D

Cinema 4D je profesionální nástroj pro tvorbu 3D návrhu. Modely v ní vytvořené lze použit pro tvorbu grafiky, animaci, nebo herní systémy. 

Ukázky prací absolventů workshopu.

Datum přidání: Dec 11, 2012 6:31:22 PM

3D Třinec - projekt s mezinárodním ohlasem

Na projektu 3D modelu města Třince jsme vyrostli. Věnovalo se mu 15 žáků a investovali do něj hodně času. Krom samotného modelování nás zaujala možnost umístit modely na satelitních mapách Google. S projektem jsme zabodovali v soutěži Google Model Your Town Competition, kde se nám podařilo dostat do oficiální kolekce Google a ani v této kolekci jsme si nevedli špatně. V hodnocení veřejnosti jsme obsadili 4. místo a 7. místo v popularitě v rámci kolekce. Modely měly vysokou návštěvnost.
Projekt byl rovněž vyhlášen jako nejlepší školní IT projekt.
Modely už dnes nejsou na mapách dostupné, ale stále si je lze prohlédnout po stažení ofline verze programu Google Earth Pro.
Články o projektu na: computerworld.cz, cad.cz, Google Earth Blog.

Datum přidání: Jul 08, 2010 12:52:54 PM

Model nemocnice

Snažíme se zvednout město Třinec do prostoru. Žáci se učí jak takovéto modely vytvořit. Model je vytvářen v aplikaci Google Sketchup a poté uložen v 3D Warehouse společnosti Google. Poté co je model schválen společnosti Google, je automaticky umístěn ve vrstvě "Prostorově zobrazené budovy" a automatický zobrazován na mapě. Vrstva musí být samozřejmě zapnutá. Další modely najdete v 3D Warehouse. Odsud je již jen kousek k dalším profesinálním modelovacím a animačním nástrojům.

Datum přidání: Oct 20, 2009 5:41:11 AM


Google SketchUp

SketchUp je opravdu šikovný program a podnět k tomu aby byl vzat na vědomí jsem dostal od mého žáka Ladislava. SketchUp není hračka! Je to profesionální nástroj pro tvorbu 3D modelů. Ovládání je jednoduché a intuitivní. Možnost publikace modelu v Google Earth je velmi efektní. Aby jste mohli začít tvořit, věnujte programu pár hodin a výsledek se ihned dostaví. Žáci při něm rozvíjejí prostorou představivost a dovednosti které prací na modelech získají mohou využít naprosto k čemukoliv. Nejlepším příkladem jsou ukázky v 3D Warehouse.Ovšem i naši žáci jsou aktivní a jejich modely můžete shlédnout při prohlížení Třince v Google Earth.

Datum přidání: Oct 20, 2009 4:47:51 AM 

Nejlépe vymodelovaná česká města? Praha a Třinec

Nejpodrobnějším modelem českého města v Google Earth je samozřejmě Praha. První budovy začali navrhovat nadšenci už před několika dlouhým lety, vnitřní město pak později dodělali profesionálové na zakázku Googlu. Vedle toho Praha nabízí také rychlé modelování přímo v prohlížeči.

Ale co další města? Modely samozřejmě najdete také v ostatních sídlech a takové Brno se může například pochlubit precizní kopií panelového sídliště Vinohrady včetně vymodelovaných balkónů. Málokdo ale předčí pohraniční Třinec.

Celý článek na zive.cz

Datum přidání: Mar 3, 2009 20:47:51 AM