Projektový den - Květen 2024

INFORMATIKA - LOW POLY A BPY - QGIS (GEOINFORMATIKA) - 17.5.2024

Blender - low poly

Dnes jsme si v prní dílně vyzkoušeli v Blenderu low poly modelování. Low poly označuje 3D modelování s nízkým počtem polygonů (trojúhelníků), což vede k jednodušším a méně detailním objektům. Tento styl je populární pro hry a animace kvůli nižší náročnosti na výkon a specifickému estetickému vzhledu. S pomocí kostek jsme vytvořili scénu obývacího pokoje. Některé výsledky můžete shlédnout na této stránce. Snímek vlevo vytvořil Derek.

Blender - BPY

V druhé dílně si žáci zkusili programovat scénu s pomocí Python rozhraní BPY. Blender Python je API pro automatizaci a skriptování úloh. Umožňuje přístup a manipulaci s objekty, materiály, renderováním a dalšími funkcemi Blenderu, usnadňuje tvorbu pluginů a automatizaci opakujících se úkolů. Výsledný obrázek a animace je výsledkem programového kódu. Kóusek kódu můžete vidět na níže přiloženém snímku.

Geoinformatika - QGIS

V geoinformatické dílně, kterou vedl p. uč. Grochol jsme se zaměřili na tvorbu tematických map. Protože zrovna probíhá mistrovství světa v hokeji, napadlo nás, že by si žáci mohli vytvořit mapu historických umístění jednotlivých zemí na tomto turnaji. Mapu zpracovávali v geografickém informačním systému QGIS, kromě toho, že si osvojili základy ovládání programu, tak se také učili analyzovat a zobrazovat prostorová data. V neposlední řadě se ze svých výstupů dozvěděli zajímavé informace.

Zdroj: Grochol David

Dílen, každá v rozsahu dvou vyučovacích hodin, se zúčastnilo celkem 49 žáků.