Blender, React, AI, QGIS

Blender

Blender si letos mohli odzkoušet jak starší tak mladší žáci. Oba workshopy vedla naše absolventka Elen. Krom workshopu pro druhý stupeň jsme udělali workshop pro žáky pátých tříd, kteří modelovali a barvili kytku zatímco starši žáci si vyzkoušeli vymodelovat "vzkaz v lahvi" kterou dle legend o námořníci používali trosečníci.

QGIS

Slepé mapky už nejsou in a tak si žáci pod vedením p. uč. Grochola vyzkoušeli program QGIS, ve kterém tvořili různé mapy s vazbou na statistická data. QGIS (Quantum GIS) je open-source geografický informační systém (GIS), který umožňuje uživatelům vytvářet, upravovat, vizualizovat, analyzovat a publikovat prostorová data.

Programový přístup k AI

Vyzkoušeli jsme si programový přístup k AI. Workshop měl dvě části. V té první jsme si stáhli opensource varianu LLAMA 2 "nakrmili" ji vlastními daty (2 dokumenty:-), a poté nám AI podle tohoto dokumentu generovalo jednoduchý backend webové stránky. S AI modelem jsme komunikovali pomocí skriptovacího jazyka Python.

 V druhé části mohli žáci vidět přístup k ChatGPT od OpenAI prostřednictvím placeného API rovněž ovládané skriptem Python.

React

Programování s open-source JavaScript knihovnou React přiblížilo žákům současný pohled na vývoj moderních webových aplikací. Odpovídá mnohem více životní realitě než plnění školních zadání. Žáci si pod vedením Jakuba naprogramovali jednoduchou webovou aplikaci která na internetové adrese pomocí RESTful API umožnila vyhledat základní informace o jednotlivých zemích světa.

https://github.com/xjakuub1/countries-api

https://restcountries.com/#rest-countries